POLSCY WETERANI NAJLEPSI NA ŚWIECIE – MŚ w Kulturystyce i Fitness 2021

MISTRZOZTWA ŚWIATA IFBB 2021

POLSCY WETERANI NAJLEPSI NA ŚWIECIE!

Nasi weterani i weteranki odnieśli ogromny sukces, zdobywając w Santa Susanna drużynowe mistrzostwo świata! Zdobyli 137 punktów, wyprzedzając drużyny 42 innych państw, w tym Rumunię (106 punktów), Francję (98 punktów), Ukrainę (93 punkty), Szwecję (91 punktów) i Japonię (86 punktów).

Swój wkład w ten sukces wnieśli:

• Tomasz Kornalewski – złoty medal (kulturystyka wet. 40-44 lata, +90 kg)
  • Mikołaj Kowalik – złoty medal (kult. klasyczna wet. +50 lat)
  • Jerzy Pisulski – złoty medal (classic physique wet. +50 lat)
  • Krzysztof Skryplonek – srebrny medal (kulturystyka wet. 45-49 lata, 90 kg)
  • Sebastian Szmyt – srebrny medal (kulturystyka wet. 50-54 lata, +80 kg)
  • Bogdan Nowakowski – brązowy medal (kulturystyka wet. 50-54 lata, 80 kg)
  • Bogdan Nowakowski – brązowy medal (classic physique wet. +50 lat)
  • Adrian Jaremczak – brązowy medal (fitness plażowe wet. 45-49 lat)
  • Joanna Ucińska – 4 miejsce (fitness sylwetkowe wet. 40-44 lata)
  • Rafał Birnbach – 4 miejsce (kult. klasyczna igrzyskowa wet. +45 lat)
  • Jerzy Pisulski – 5 miejsce (kult. klasyczna wet. +50 lat)
  • Arkadiusz Bortel – 5 miejsce (kulturystyka wet. 40-44 lata, +90 kg)
  • Mariusz Bałaziński – 5 miejsce (kulturystyka wet. 50-54 lata, +80 kg)
  • Rafał Birnbach – 6 miejsce (kulturystyka wet. 45-49 lata, 70 kg)
  • Jarosław Siciun – 7 miejsce (fitness plażowe wet. 45-49 lat)
  • Julia Cugier – 7 miejsce (fitness atletyczne wet. open)
  • Izabela Dybała – 7 miejsce (bikini wet. 35-39 lat, do 164 cm)
  • Ludmiła Wojdak – 8 miejsce (bikini wet. 40-44 lata)
  • Radosław Dykowski – 9 miejsce (kult. klasyczna igrzyskowa wet. 40-44 lata)
  • Robert Kaczmarek – 10 miejsce (kulturystyka wet. 45-49 lata, 90 kg)
  • Jakub Potocki – 10 miejsce (kulturystyka wet. 50-54 lata, +80 kg)
  • Ewa Menzel – 10 miejsce (bikini wet. 35-39 lat, do 164 cm)

Jak widać, weterani często korzystali z możliwości startu w kilku konkurencjach. Tutaj rekordzistą jest Rafał Birnbach, który aż cztery razy pojawiał się na scenie. Bogdan Nowakowski wywalczył dwa brązowe medale, a Jerzy Pisulski po wywalczeniu 5 miejsca w kulturystyce klasycznej, wspiął się na sam szczyt w classic physique, zdobywając złoty medal! Tomasz Kornalewski był bardzo blisko powtórzenia sukcesu z Arnold Classic, zdobywając tym razem jeden złoty (kulturystyka weteranów) i jeden srebrny (kulturystyka seniorów) medal. Wygrał nawet 1 punktem rundę programów dowolnych, ale nie starczyło to do pokonania Egipcjanina. Tu jednak rywalizacja stała na wyższym poziomie niż na Arnold Classic, głównie za sprawą zawodników z Bliskiego Wschodu (Iran, Oman, Emiraty, Egipt) oraz Korei Południowej. Europa wygrała jedynie dwie kategorie: 95 kg (Wladislaw Dubinin – Rosja) i 100 kg (Vladimir Holota – Słowacja). Fantastycznie dorzeźbiony Holota ograł wszystkich Irańczyków w open (overall), zostając niespodziewanie absolutnym mistrzem globu.

W wellness, pod nieobecność takich naszych mega gwiazd jak Dagmara Dominiczak i Nikoletta Sularz, juniorki Natalia Grzyb i Adrianna Szymanowska wywalczyły brązowe medale, a Szymanowska w walce z seniorkami do 168 cm zajęła wysoką 4 lokatę, co dobrze świadczy o jej predyspozycjach.

Podobnie w bikini. Z różnych powodów nie startowały takie gwiazdy jak Wiktoria Nnaka, Natalia Czajkowska, Patrycja Słaby, Anna Woźniakowska, Marcelina Woźniakd. W tej sytuacji honoru drużyny i złotego medalu broniła Joanna Tańska i była bardzo blisko powtórzenia tego sukcesu, ale natknęła się na rewelacyjną Ukrainkę, Katerynę Stojanową, która potem wygrała także overall, pokonując wszystkie świetne Rosjanki (5 złotych medali). Ale za to Pani Joanna zdobyła „złoto” w kategorii juniorek 21-23 lata, do 166 cm, gdzie w roku ubiegłym była druga.

W top 6 znalazła się jeszcze Natalia Machowicz (5 miejsce w kat. 172 cm). Trzeba przyznać, że kategorie bikini odzyskały swój dawny blask, licząc od 20 do 40 zawodniczek każda, a więc wejście do top 10 (tyle kwalifikowało się z eliminacji) było już dużym sukcesem. Udało się to jeszcze Magdalenie Orzech (8 miejsce) i Katarzynie Oleśkiewicz-Szubie (10 miejsce).

Zdjęcia (za East Labs)

1. Jerzy Pisulski ze złotym medalem mistrza świata weteranów +50 lat w classic physique.
  2. „Polskie” podium w kategorii classic physique weteranów +50 lat (od lewej): Itsuhiko Matsumoto (2 miejsce), Jerzy Pisulski (1 miejsce), Bogdan Nowakowski (3 miejsce).
  3. Tomasz Kornalewski (z lewej) ze srebrnym medalem w kulturystyce seniorów +100 kg. W środku Mohamed Ibrahim (Egipt – 1 miejsce), po prawej Jefferson Junqueira (Brazylia – 3 miejsce).
  4. Kulturystyka seniorów do 75 kg (od lewej): Majid Al Subhi (Oman – 6 miejsce), Tomasz Sadkowski (Polska – 4 miejsce), Nicola Barlotta (Włochy – 2 miejsce), Farshad Ganji (Iran – 1 miejsce), Kyoungyun Nam (Korea Płd. – 3 miejsce) i Nikołaj Sołoncev (Rosja – 5 miejsce).
  5. Joanna Tańska (z lewej) ze srebrnym medale w bikini do 166 cm seniorek. W środku Kateryna Stojanowa (Ukraina – 1 miejsce), z prawej Violeta Pałamarczuk (Ukraina – 3 miejsce).
  6. Bikini do 172 cm (od lewej): Linnea Bystrom (Szwecja – 6 miejsce), Angelina Sogokon (Ukraina – 4 miejsce), Pernilla Bockerman (Finlandia – 2 miejsce), Olga Chasanowa (Rosja – 1 miejsce), Olena Galicz (Ukraina – 3 miejsce), Natalia Machowicz (Polska – 5 miejsce).
  7. Kulturystyka overall (od lewej); Farshad Ganji (Iran – 2 miejsce), Mohammad Arzeshmand (Iran – 3 miejsce), Vladimir Holota (Słowacja – 1 miejsce).