KomunikatyPrzepisyO nasSzkolenieKluby
NajlepsiGalerieWiedzaKontaktLinki
wszelkie prawa autorskie oraz materiały zawarte na stronie należą do PZKFiTS

POLSKI ZWIĄZEK KULTURYSTYKI, FITNESS I TRÓJBOJU SIŁOWEGO
KULTURYSTYKA I FITNESS


NIECO O PRZESZŁOŚĆI

Sporty siłowe, a nawet fascynacja estetyczną stroną wyglądu ludzkiej sylwetki sięgają swoimi korzeniami do starożytności, o czym świadczą rzeźby różnych postaci, charakteryzujące się harmonijnie zbudowaną, atletyczną sylwetką. Za prekursora nowoczesnej kulturystyki uważa się niemieckiego siłacza Eugena Sandowa, który występował z pokazami cyrkowymi w różnych krajach na przełomie XIX i XX w. Był nie tylko atletycznie zbudowany, ładnie umięśniony i odtłuszczony, ale swoje występy zaczynał zwykle od kilkuminutowej demonstracji umięśnienia w różnych pozach.
Jednak kulturystykę na dobre spopularyzowali dopiero bracia Joe i Ben Weiderowie, działający na terenie Kanady i Stanów Zjednoczonych, ale korzeniami rodzinnymi (poprzez dziadków) związani z Polską. Otóż jeszcze przed II Wojną Światową zaczęli wydawać biuletyn "Your Physique", a w 1946 r założyli Międzynarodową Federację Kulturystów (IFBB), która zrzesza obecnie 173 kraje członkowskie. Joe Weider mieszka obecnie w Woodland Hills w Kalifornii i był właścicielem prawdziwego imperium prasowego, obejmującego kulturystykę i fitness (5 magazynów), które niedawno sprzedał za sumę 350 mln dolarów. Ponadto jest współwłaścicielem wytwórni odżywek Weider Nutrition International, mającej swoje filie w USA i kilku krajach europejskich. Natomiast Ben Weider od 57 lat stoi na czele IFBB, organizując i promując kulturystykę na całym świecie. Jest najdłużej urzędującym prezydentem międzynarodowej federacji sportowej.
O popularności wyczynowej odmiany tego sportu najlepiej świadczy fakt, że w mistrzostwach świata mężczyzn uczestniczy zwykle ponad 70 reprezentacji narodowych, a w mistrzostwach kobiet - ponad 30. Przez wiele lat kulturystyka była traktowana wyłącznie jako męska dyscyplina sportu, ale gdy tylko kobiety przekonały się o korzyściach płynących z uprawiania "żelaznego sportu", masowo zaczęły uczęszczać na siłownie.
Jednym z pierwszych wielkich idoli kulturystyki był z pewnością Steve Reeves, który po zdobyciu tytułu mistrza świata w 1950 r rozpoczął 15-letnią karierę filmową, występując w 17 obrazach, m.in. w rolach Herkulesa, Goliata, Sandokana. Dziesięć lat później pojawił się "Austriacki Dąb" - Arnold Schwarzenegger, który najpierw zdominował kulturystyczne sceny, a następnie stał się jednym z najpopularniejszych aktorów Hollywood, rozpoczynając od filmowej roli Conana, aż po Terminatora - jego chyba najsławniejsze wcielenie. Schwarzenegger miał też swoją przygodę z polityką, kiedy przez kilka lat - po uzyskaniu obywatelstwa amerykańskiego - piastował funkcję przewodniczącego Prezydenckiej Rady ds. Kultury Fizycznej i Sportu. Po wycofaniu się Schwarzeneggera z czynnego życia sportowego, czołowymi postaciami kulturystyki zawodowej byli Lee Haney i Dorian Yates, a od pięciu lat - były policjant z Texasu - Ronnie Coleman.
Niezapomnianą "Pierwszą Damą" wczesnej kulturystyki kobiecej była Rachel McLish, ale najwięcej dla popularyzacji tej dyscypliny wśród kobiet zrobiła Corinna Everson, która sześciokrotnie zdobyła tytuł najlepszej zawodowej kulturystki świata, a ponadto prowadziła wiele cyklicznych programów telewizyjnych na temat ćwiczeń siłowych i aerobiku (na kanale ESPN) oraz występowała w filmach (m.in. w serialu "Xena"). Ostatnio sukcesy w zawodowej kulturystyce kobiecej zaczynają odnosić Europejki: Walentyna Czepiga (Ukraina), Andrulla Blanchette (Anglia) i Holenderka Juliette Bergmann (po 12 latach przerwy w startach!).

KULTURYSTYKA W POLSCE
Do Polski kulturystyka przedostała się za sprawą redaktora Stanisława Zakrzewskiego i jego magazynu "Sport dla Wszystkich", który zaczął się ukazywać po odwilży politycznej 1956 r. Kulturystyka fascynuje go wszechstronnością oddziaływania na organizm ludzki i uważa ją za świetny sposób na podniesienie ogólnej zdrowotności społeczeństwa. Od 1958 r kulturystyka związana jest z podnoszeniem ciężarów, a redaktor Zakrzewski piastuje funkcję wiceprezesa w Polskim Związku Podnoszenia Ciężarów i Kulturystyki. Ten sztuczny i niezbyt udany mariaż (nieporozumienia co do podziału środków finansowych) trwa do 1965 r, po czym kulturystyka przechodzi pod skrzydła TKKF. W międzyczasie (1960) GKKFiT dochodzi do wniosku, że kulturystyka nie jest sportem i zezwala tylko na jej rekreacyjne formy uprawiania.
Dlatego przez kilkanaście następnych lat nie można było organizować oficjalnych mistrzostw Polski (nieoficjalnie ich rolę spełniają ogólnopolskie zawody kulturystyczne, rozgrywane corocznie na kortach tenisowych w Sopocie). Pierwszym zwycięzcą tych zawodów zostaje Andrzej Jasiński, a czołowymi polskimi kulturystami lat 60. są także: Mieczysław Krydziński, Antoni Kołecki, Przemysław Kwiatkowski. Kulturystyka staje się popularna w różnych środowiskach. Uprawiają ją m.in. aktorzy: Marian Glinka i Marek Perepeczko.
Powolna zmiana sytuacji staje się możliwa dopiero po pierwszej oficjalnej wizycie prezydenta IFBB Bena Weidera w Polsce w 1971 r. Ówczesny przewodniczący GKKFiT, dr Włodzimierz Reczek, wydaje zgodę na przystąpienie TKKF do IFBB. Pierwsze Mistrzostwa Polski odbywają się w Krakowie w 1977 r. Zwycięzcami w trzech kategoriach wzrostowych zostają: Henryk Szczepański, Andrzej Urbański i Jerzy Furmanek. Od 1984 r do programu Mistrzostw Polski wchodzi konkurencja par, a od 1986 r - konkurencja kobiet.
Właśnie ten rok staje się kolejnym kamieniem milowym w rozwoju polskiej kulturystyki. Polska - jako pierwszy kraj z bloku państw socjalistycznych - organizuje Mistrzostwa Europy. Odbywają się one na warszawskim "Torwarze" w dniach katastrofy czernobylskiej, o której jeszcze nic nie było wiadomo. Nasi zawodnicy zdobywają pierwsze medale: Andrzej Cugier - złoty, Paweł Filleborn - srebrny, Marian Wysocki - brązowy. Następstwem sukcesu organizacyjnego i propagandowego tych Mistrzostw jest zgoda władz sportowych na założenie Polskiego Związku Kulturystyki i Trójboju Siłowego, do czego dochodzi w 1989 r. Pierwszym prezesem zostaje Mieczysław Borowy, który będzie sprawował tę funkcję przez dwie kadencje.
Zachęceni sukcesem warszawskich Mistrzostw Europy, Polacy podejmują się kolejnego trudnego zadania: organizacji Mistrzostw Świata Mężczyzn i dorocznego Kongresu IFBB. Ta wielka i prestiżowa impreza odbywa się w katowickim "Spodku" w 1991 r. I w tym przypadku sukces organizacyjny połączony jest z sukcesem sportowym - Mirosław Daszkiewicz zostaje pierwszym polskim mistrzem świata, a Paweł Brzózka zdobywa brązowy medal. Zadowoleni z bezbłędnej organizacji tych zawodów działacze międzynarodowi przyznają Polsce prawo organizacji następnej dużej imprezy - Mistrzostw Świata Kobiet i Par. Tym razem gospodarzem jest znowu Warszawa, a elegancka Sala Kongresowa stanowi piękną scenerię do popisów amazonek dzisiejszych czasów. Polkom trudno jeszcze o odnoszenie sukcesów indywidualnych, ale świetnie dobrana i przygotowana para Ewa Kryńska - Paweł Brzózka zdobywa tytuł mistrzów świata.

OSTATNIE SUKCESY

Potem Ewa Kryńska decyduje się na macierzyństwo i powraca do startów dopiero w 1998 r, akurat wtedy, gdy Polacy organizują pierwsze Mistrzostwa Europy Kobiet i Par w Kulturystyce oraz Kobiet w Fitness w Płońsku. Jej come back jest bardzo udany, gdyż wywozi z tej imprezy złoty medal. Polskie pary dokonują nie lada wyczynu, zdobywając wszystkie trzy medale: złoty - Halina Kunicka i Piotr Głuchowski, srebrny - Ewa Kryńska i Andrzej Maszewski oraz brązowy - Elżbieta Borecka i Mariusz Strzeliński. Polki zaczynają też odnosić sukcesy w fitness - najmłodszej konkurencji, wprowadzonej przez IFBB w 1996 r.
W Płońsku Aleksandra Kobielak zdobywa tytuł mistrzyni Europy, a Ewelina Cichoń i Joanna Kurzacz zajmują szóste miejsca. Idąc za ciosem, Kobielak wywalcza jesienią 1998 r srebrny medal Mistrzostw Świata w Alicante.
Na Mistrzostwa Europy Mężczyzn do Belgradu wysyłamy silną reprezentację, ale kończy się na jednym brązowym medalu Mariusza Strzelińskiego w kat. 90 kg, który tym startem wdziera się do europejskiej czołówki. Pechowe 4 miejsca zajmują Bogdan Wróbel (kat. 75 kg) i Bogdan Szczotka (kat. 80 kg). Drużynowo zajmujemy 6 miejsce.
Dobra passa kontynuowana jest w

ROKU 1999

Mistrzostwa Europy Mężczyzn w Madrycie przynoszą nam dwa srebrne medale (Mariusz Muskała w kat. 70 kg oraz Bogdan Szczotka w kat. 80 kg) oraz miejsca finałowe Mariusza Strzelińskiego (4) i Andrzeja Maszewskiego (6) w kat. 90 kg. Niespodziewanie awansujemy na 2 miejsce w klasyfikacji drużynowej.
Na Mistrzostwach Europy Kobiet i Par w Essen Halina Kunicka zdobywa srebrny medal w kat. 57 kg, a para Joanna Krupa - Juliusz Malik zostaje najlepszą parą Europy. Nasze czołowe gwiazdy (Kryńska, Kobielak) nie startują, szykując się do jesiennych Mistrzostw Świata w Sydney. Wyjazd na antypody stał się dla Ewy Kryńskiej najprzyjemniejszą podróżą w życiu. Najpierw wygrywa kategorię ciężką (+57 kg), a później także open, w której startują mistrzynie ze wszystkich trzech kategorii wagowych. Po zmianie stroju, Pani Ewa wychodzi na scenę z Pawłem Brzózką, aby walczyć o odzyskanie tytułu mistrzów świata, zdobytego w 1993 r. W latach 1993-98 para ta nie startowała, gdyż Paweł skoncentrował się na startach indywidualnych, zdobywając w 1996 r tytuł mistrza Europy i kilkakrotnie wchodząc do finału mistrzostw świata. Ich występ jest bardzo udany i kończy się odzyskaniem mistrzowskiego tytułu.
W wysokiej formie w Sydney jest także Aleksandra Kobielak, jednak pomimo wygrania obu rund sylwetkowych zdobywa jedynie brązowy medal (kat. do 160 cm), gdyż sędziowie dość nisko ocenili jej artystyczny program dowolny.
Nadchodzi jednak historyczny

ROK 2000

Ola rekompensuje sobie to niepowodzenie na Mistrzostwach Europy w Torremolinos w maju 2000, zostając mistrzynią kontynentu. Na tych zawodach objawia się nasza kolejna gwiazda w fitness - Kamila Porczyk, która w swoim pierwszym starcie międzynarodowym zdobywa srebrny medal w kategorii wyższej (+160 cm). Hiszpania jest także szczęśliwa dla naszej najlżejszej kulturystki - Joanny Krupy. Będąc utalentowaną juniorką, dwukrotnie zdobyła brązowy medal Mistrzostw Świata Juniorek, ale po przejściu do grona seniorek dość długo musiała czekać na sukcesy. W Torremolinos Krupa wywalcza srebrny medal w kategorii do 52 kg.
Na jesieni okazuje się, że początek tysiąclecia staje się okresem niebywałych sukcesów polskich zawodniczek i zawodników. Pierwsza wielką imprezą jesiennego sezonu są warszawskie Mistrzostwa Świata Kulturystek, Par i Fitnesek. Nasze fitneski wzbijają się na szczyty swoich możliwości. Aleksandra Kobielak i Kamila Porczyk zdobywają złote medale. Kobielak wygrywa także w open, nabywając prawo do przejścia na zawodowstwo, z którego skorzysta na początku 2001 r. Wspaniale wypadają tez nasze pary. Ewa Kryńska z Pawłem Brzózką ponownie stają na najwyższym podium, a Halina Kunicka i Piotr Guchowski zdobywają brązowy medal. Medalu nie udaje się zdobyć jedynie kulturystkom (Ewa Kryńska jest tym razem czwarta), ale wnoszą one swój wkład punktowy w pierwsze historyczne zwycięstwo drużynowe naszej reprezentacji na mistrzostwach świata.
Dwa tygodnie później, w Lozannie, odbywają się Mistrzostwa Europy Mężczyzn, które ogląda z widowni ówczesny prezydent MKOL Juan Antonio Samaranch. Na tej imprezie Mariusz Strzeliński zdobywa złoty medal w kategorii 90 kg, a dodając do tego punkty za wysokie miejsca finałowe Mariusza Muskały, Huberta Olborskiego i Andrzeja Maszewskiego, nasza reprezentacja zostaje drużynowym mistrzem kontynentu.
Pod koniec listopada odbywają się w tropikalnej Malezji Mistrzostwa Świata Mężczyzn, na które wysyłamy pełną reprezentację. Mariusz Strzeliński znowu staje na najwyższym podium, a Piotr Głuchowski zdobywa srebrny medal. Wzmocnieni wysokimi miejscami Huberta Olborskiego i Andrzeja Maszewskiego odnosimy kolejny wielki sukces, zostając drużynowymi mistrzami świata. Wygranie trzech największych imprez międzynarodowych w jednym roku to sukces bardzo trudny do powtórzenia.

ROK 2001

Zaczął się od Mistrzostw Europy Mężczyzn w Baku, na które jedzie nasza druga reprezentacja, gdyż najlepsi zawodnicy szykują się do jesiennych mistrzostw świata. Pomimo to mamy jeden srebrny medal (Dariusz Karpiński w wadze ciężkiej) oraz niezłe trzecie miejsce w punktacji drużynowej. Jeszcze lepiej radzą sobie nasze panie na Mistrzostwach Europy Kobiet w Kijowie. Wszystkie fitneski zdobywają medale: Kamila Porczyk - złoty, Ela Borecka i Kasia Kaliszewska - brązowe. Godnie reprezentuje nas też para Daria Piznal - Radosław Słodkiewicz, stając na najwyższym podium. Piznal zdobywa też brązowy medal indywidualnie, w kategorii 57 kg. Te zdobycze zapewniają nam drugą pozycję w klasyfikacji drużynowej, tuż za gospodarzami Mistrzostw - Ukrainą.
Jesienny sezon 2001 rozpoczął się od rozgrywanych w znanym ze słynnych karnawałów Rio de Janeiro, Mistrzostwach Świata Kulturystek i Fitnesek. Po raz pierwszy nie było na nich konkurencji par, która decyzją ostatniego Kongresu IFBB w Malezji została wycofana z programu mistrzostw świata (popularna jest tylko w Europie), pozostając na mistrzostwach kontynentalnych. Wprowadzono natomiast trzecią kategorię wzrostową fitness (mamy więc obecnie następujące kategorie: 160 cm, 167 cm i powyżej 167 cm). Polkom nie udało się obronić tytułu mistrzyń świata, ulegając świetnie przygotowanej reprezentacji Czech, którą prowadzi była znana kulturystka zawodowa, Eva Sukupova. Ale Kamila Porczyk po raz drugi została najlepszą fitneską globu, a Ela Borecka wywalczyła srebrny medal w najniższej kategorii. Z brązowym medalem wróciła z tych zawodów Ewa Kryńska, pozostałe kulturystki zajęły miejsca finałowe: Joanna Krupa - piąte (kat. 52 kg), a Daria Piznal - szóste (kat. 57 kg).
Na Mistrzostwa Świata Mężczyzn do Birmy pojechała mocno okrojona, trzyosobowa reprezentacja, a więc o obronie tytułu drużynowych mistrzów świata z 2000 r nie mogło być mowy. Indywidualnie nasi zawodnicy należeli do ścisłej czołówki światowej w swoich kategoriach i walczyli o najwyższe trofea. Paweł Brzózka wywalczył srebrny medal w wadze 90 kg, osiągając swój życiowy sukces i przechodząc pomyślnie dwa testy antydopingowe.
Jego pojedynek z późniejszym mistrzem świata w open, Niemcem Thomasem Scheu'em był porywający i bardzo wyrównany. Na koniec osiągnęli identyczną ilość punktów i o wygranej Scheu'a zadecydowała jednopunktowa wygrana w finale. Rywalizacja w wadze ciężkiej zakończyła się początkowo brązowym medalem Mariusza Strzelińskiego. Jednak wpadki dopingowe konkurentów otworzyły drogę do zwycięstwa Mariuszowi Strzelińskiemu, który został złotym medalistą Mistrzostw Świata drugi raz z rzędu, ale tym razem w najcięższej kategorii wagowej.
Na zakończenie sezonu, w połowie grudnia, odbyły się w Alicante Mistrzostwa Świata Juniorów i Weteranów. Największe sukcesy odniosły fitneski, gdyż Patrycja Knopik zdobyła srebrny medal w kat. 160 cm, a brązowy medal wywalczyła Agnieszka Łachman [kat. 167 cm]. Trzecia nasza fitneska, Maja Wasilewicz, była piąta w kat. 160 cm. Udany start miała tym razem weteranka Ewa Kryńska, zdobywając srebrny medal. Uległa jedynie Niemce Cornelii Junker, która wygrała w sierpniu "World Games", ale później przegrała z Ewą w Rio de Janeiro [6 miejsce]. Spośród weteranów najlepiej wypadł najstarszy z nich, Waldemar Nol, zajmując 4 miejsce w kategorii powyżej 50 lat. Andrzej Brzeziński uplasował się na 6 miejscu w wadze +80 kg [40-49 lat], a Henryk Wieczorkowski zajął w tej samej kategorii 12 miejsce.

ROK 2002

Zaczął się od wspaniałego sukcesu naszych kulturystek i fitnesek, które wygrały drużynowo Mistrzostwa Europy Kobiet w Budapeszcie. Nasze doświadczone kulturystki, Joanna Krupa (kat. 52 kg) i Halina Kunicka (kat. 57 kg) zdobyły wreszcie złote medale, prezentując życiową formę. Medale zdobyły też wszystkie trzy fitneski gimnastyczne: Ela Borecka-Brzózka - złoty (kat. 160 cm), Kasia Kaliszewska - srebrny (kat. 167 cm) i Joanna Zapolska - brązowy (kat. 160 cm). Budapeszteńskie Mistrzostwa przejdą do historii także z tego powodu, że rozegrano na nich po raz pierwszy, w formie pokazowej, konkurencję fitness sylwetkowego kobiet. Tutaj Polki także należały do ścisłej czołówki. Agnieszka Szwankowska była najlepsza w kategorii powyżej 164 cm, a Agata Berndt wywalczyła 2 miejsce w kategorii do 164 cm.
Po tych sukcesach pań, nasi kulturyści postanowili nie być gorsi i wywalczyli kilka medali na Mistrzostwach Europy Mężczyzn w Mińsku, ale mieli wyjątkowe szczęście do srebrnych krążków. Złoty medal zdobywa niespodziewanie debiutant, Tomasz Błaziak (kat. 70 kg), natomiast do grona srebrnych medalistów zapisują się: Hubert Olborski (kat. 80 kg), Bogdan Szczotka (kat. 90 kg) oraz Dariusz Karpiński (kat. 90+ kg). Dobre, piąte miejsce finałowe zdobywa w silnej obsadzie nasz drugi superciężki - Radosław Słodkiewicz. Po raz pierwszy w historii konkurencja par rozgrywana jest łącznie z Mistrzostwami Europy Mężczyzn. Tutaj swoją hegemonię potwierdziły polskie pary - Halina Kunicka i Dariusz Karpiński zdobywają złoty medal, a Joanna Krupa i Bogdan Szczotka zostają srebrnymi medalistami. Jednak pary nie są wliczane do punktacji drużynowej, co spycha naszą reprezentację na 3 miejsce, za Rosją i Ukrainą.
Jesienny sezon zaczął się od Mistrzostw Świata Kobiet w Brnie, na których było trudniej o medale, ale i tak nasza ekipa przywiozła ich kilka. Wśród kulturystek, medal brązowy zdobyła Halina Kunicka, a Joannie Krupie zabrakło do niego kilka punktów i zakończyła zawody na 4 miejscu. Wszystkie fitneski gimnastyczne zdobyły medale, chociaż tym razem zabrakło wśród nich "złota". Ze srebrnymi medalami wróciły Joanna Zapolska (kat. 160 cm) i Kasia Kaliszewska (kat. 167 cm), a Ela Borecka-Brzózka (kat. 160 cm) wywalczyła trzecie miejsce, chociaż do zwycięstwa brakowało jej jedynie czterech punktów, co świadczy o niesłychanie wyrównanej rywalizacji w tej kategorii. Na tych Mistrzostwach rozegrano po raz pierwszy fitness sylwetkowe jako oficjalną, medalową konkurencję. Swoje wielkie możliwości potwierdziła Agnieszka Szwankowska, zostając druga zawodniczką świata w kat. powyżej 164 cm. Polska ekipa zajęła trzecie miejsce w klasyfikacji drużynowej, za Czechami i Rosją. Na tych Mistrzostwach rozegrano pokazowo nową konkurencję - fitness mężczyzn, która oficjalnie wchodzi do kalendarza imprez IFBB w 2003 r.
Z dużymi apetytami na medale jechała nasza męska reprezentacja na Mistrzostwa Świata Mężczyzn do Kairu. Ostatecznie jednak tylko Paweł Brzózka odniósł znaczący sukces, zostając po raz drugi z rzędu wicemistrzem świata w kat. 90 kg. Inni nasi reprezentanci (Tomasz Błaziak, Hubert Olborski, Andrzej Maszewski i Łukasz Kazimierczak) weszli do półfinałów w swoich kategoriach, ale znaleźli się poza finałem. Po zakończeniu procedury badań antydopingowych, nasza reprezentacja znalazła się na 4 miejscu w klasyfikacji drużynowej.
Bardzo udanym zakończeniem jesiennego sezonu były Mistrzostwa Świata Juniorów i Weteranów w portugalskim Espinho. W kategorii fitnesek do 160 cm zacięta rywalizacja o złoty medal toczyła się między dwiema Polkami. Ostatecznie pierwszą polską mistrzynią świata juniorek została Maja Wasilewicz, a srebrny medal - po raz drugi z rzędu - zdobyła Patrycja Knopik. Wicemistrzem świata juniorów w kulturystyce (kat. 75 kg) został Rafał Górka, a jego koledzy z drużyny, Ireneusz Budrewicz i Cezary Sadowski, wywalczyli 4 i 5 miejsce w kat. 75+ kg. Medale, brązowe, zdobyli wreszcie nasi doświadczeni weterani - Waldemar Nol (kat. wszechwag 49+ lat) i Andrzej Brzeziński (kat. 80+ kg, 40-49 lat). Te sukcesy indywidualne zapewniły naszej reprezentacji drużynowe wicemistrzostwo świata.

ROK 2003

Międzynarodowy sezon startowy rozpoczął się już na początku maja, od Mistrzostw Europy Mężczyzn i Par w St. Petersburgu (2-4.05.2003). Nasi reprezentanci odnieśli wiele sukcesów. Kamil Majek utrzymał świetną formę z Mistrzostw Polski i jednogłośnie wywalczył pierwsze miejsce w kategorii 65 kg. W przypadku Bogdana Szczotki sprawdziło się przysłowie "Do trzech razy sztuka". Po dwóch srebrnych medalach Mistrzostw Europy (1999 i 2002) zdobywa wreszcie złoty krążek. Po rocznej przerwie na mistrzowski tron powraca też para Daria Piznal - Radosław Słodkiewicz. Dodając do tego czwarte miejsca Grzegorza Ozgi (kat. 75 kg) i Radosława Słodkiewicza (kat. 90+ kg) oraz 5 lokatę Dariusza Karpińskiego (kat. 90+ kg) i kilka dalszych miejsc, powracamy na 2 miejsce w klasyfikacji drużynowej.
W dniach 23-25 maja br. odbywają się w Izmirze Mistrzostwa Europy Kobiet w Kulturystyce i Fitness, na których po raz pierwszy rozgrywana jest konkurencja męskiego fitness. Pięknie występują nasze kulturystki, przywożąc trzy medale. Daria Piznal zdobywa srebrny krążek w kat. 57 kg, Monika Biernacka cieszy się z brązowego medalu w kat. 57+ kg, a świetnie się prezentująca debiutantka Lidia Przybysz także zostaje brązową medalistką. Nasz medalowy dorobek powiększają o dwa srebrne krążki reprezentantki w fitness sylwetkowym: Ela Borecka-Brzózka (kat. 164 cm) i Agnieszka Szwankowska (kat. 164+ cm). W fitness gimnastycznym reprezentują nas dwie młode debiutantki: Maja Wasilewicz (kat. 160 cm) i Agnieszka Łachman (kat. 167 cm). Obie kończą zawody na 6 miejscach. Podobnie nasz reprezentant w fitness mężczyzn, Marcin Łopucki. Znowu zdobywamy drugie miejsce w klasyfikacji drużynowej.
Tydzień później, w Brnie, następuje inauguracja nowej imprezy - Mistrzostw Europy Juniorów w Kulturystyce i Fitness. Wysyłamy bardzo młodą drużynę, a i tak zdobywamy dwa medale. Pięknie prezentuje się fitneska Ewelina Barej, zostając wicemistrzynią kontynentu w fitness gimnastycznym, kat. 164 cm. Bardzo udanie debiutuje też młoda kulturystka Katarzyna Woś, zdobywając brązowy medal w kategorii wszechwag. Ponadto szóste miejsca zajmują: Mirela Golińska (fitness gimnastyczne, kat. 164+ cm) i Paulina Świerżewska (fitness sylwetkowe, open), a Paulina Pryłowska jest o jedno miejsce za nią.
Jesienny sezon zaczął się dość wcześnie, bo jeszcze we wrześniu, od Mistrzostw Świata Kobiet w Kulturystyce i Fitness w Santa Susanna. Bierze w nich udział nasza niepełna, ale silna reprezentacja. W kulturystyce piękny sukces odnosi Halina Kunicka, wracając ze srebrnym medalem, wywalczonym w kategorii 57 kg. Teraz brakuje jej już tylko złota w swojej kolekcji medali. W tej samej kategorii występuje nasza debiutantka, Agnieszka Ryk, plasując się na dobrym 6 miejscu w stawce kilkunastu zawodniczek. Był to jej pierwszy start międzynarodowy! W fitness gimnastycznym wielkie nadzieje wiązaliśmy ze startem Joanny Zapolskiej, wicemistrzyni świata z 2002 r. Niestety nasza zawodniczka odnosi kontuzję podczas rozgrzewki, która po powrocie do kraju okazała się być całkowitym zerwaniem ścięgna Achillesa. Nie wiedząc o tym, przezwycięża przeszywający ból, kontynuuje występ, improwizuje zmiany w programie dowolnym, usuwając z niego wszystkie dynamiczne elementy i zajmuje czwarte miejsce w kat. 160 cm. W kraju przechodzi skomplikowaną operację, a potem długą rekonwalescencję. Nasza debiutantce w fitness, Ewelinie Kwaśniewskiej, nie udaje się tym razem wejść do półfinału w kat. 167 cm. W fitness sylwetkowym rekompensujemy sobie te niepowodzenia. Ela Borecka-Brzózka jest świetnie przygotowana, nie daje szans rywalkom i wygrywając wszystkie trzy rundy, zdobywa wymarzony tytuł mistrzyni świata w kat. 160 cm. Wspaniały sukces zawodniczki, która zdobywała medale w trzech dyscyplinach: kulturystyce, fitness gimnastycznym i fitness sylwetkowym. Nasza druga doświadczona reprezentantka, Agnieszka Szwankowska, przemodelowała sylwetkę na nieco lżejszą, ale straciła przy tym gęstość mięśni i nie zdołała dostać się do strefy medalowej, zajmując 4 miejsce. Pomimo tych częściowych niepowodzeń, zajmujemy 4 miejsce w klasyfikacji drużynowej.
Następną imprezą były Mistrzostwa Świata Mężczyzn w Bombaju, rozgrywane na początku listopada. Reprezentuje nas pięcioosobowa drużyna, złożona z czterech doświadczonych medalistów i jednego debiutanta, Michała Kopcika. Niestety nie wszystkim zawodnikom udaje się przygotować szczyt formy, a w Bombaju nie było szans dostać się do finału bez krańcowo ostrej definicji. Braki w definicji stały się przyczyną odleglejszych miejsc Tomka Błaziaka (11 w kat. 70 kg) i Huberta Olborskiego (12 w kat. 80 kg). Kopcik nie zdołał wejść do półfinału, ale był to jego pierwszy start międzynarodowy. Nie zawiedli doświadczeni mistrzowie, Paweł Brzózka i Bogdan Szczotka, występujący w wadze do 90 kg. Obaj weszli do finału i toczyli zacięty pojedynek o złoty medal z dwukrotnym mistrzem świata, Thomasem Scheu'em. Niemiec przygotował wspaniałą rzeźbę, imponując mistrzowsko dopracowaną talią i po raz trzeci został mistrzem świata. Szczotka zdobył srebrny medal, a Brzózka - brązowy. Warto zaznaczyć, że Bogdan Szczotka, został wcześniej mistrzem Europy, a w Bombaju debiutował na Mistrzostwach Świata.
Jak zwykle, jesienny sezon zamykały Mistrzostwa Świata Juniorów i Weteranów, rozgrywane tym razem na początku grudnia na Teneryfie. Odnieśliśmy na nich sporo sukcesów. Medale posypały się już w kulturystyce juniorów. Kasia Woś idzie jak burza. Po brązowym medalu na wiosennych Mistrzostwach Europy, zrobiła kolejny krok do przodu, zdobywając tytuł wicemistrzyni świata w kategorii wszechwag juniorek. Jeszcze lepiej radzili sobie nasi juniorzy w kat. 75 kg, chociaż znowu dwóch Polaków walczyło między sobą o medale. Krzysztof Dykty zdominował tę wagę i jako debiutant na imprezie tej rangi wywalczył w pięknym stylu złoty medal, a Rafał Górka został, podobnie jak w roku 2002, srebrnym medalistą. Spośród juniorów tylko Dominik Hałas jeszcze wyraźnie ustępował rywalom, zajmując 10 miejsce w kat. powyżej 75 kg. Juniorki fitness nie chciały być gorsze od kolegów. Patrycja Knopik wzniosła się na szczyt swoich możliwości, zdobywając na koniec startów w juniorkach tytuł mistrzyni świata w fitness gimnastycznym w kat. 160 cm. Niewiele brakowało, aby druga nasza fitneska, młodziutka Ewelina Barej, także stanęła na podium. Wygrała rundę programów dowolnych, ale ostatecznie uplasowała się na 4 miejscu. Medalową passę kontynuowali weterani. Andrzej Brzeziński powtórzył osiągnięcie z poprzednich Mistrzostw, wywalczając brązowy medal w kat powyżej 80 kg weteranów młodszych, chociaż tym razem było to o wiele trudniejsze. Jarosław Wiatr był trzeci, a Robert Winogrodzki - czternasty w tej kategorii. Brązowy medal zdobył także Waldemar Nol w kategorii wszechwag weteranów starszych. W sumie dało nam to drugie miejsce w klasyfikacji drużynowej.
Puchar Polski 2003 był po raz pierwszy rozgrywany w obsadzie międzynarodowej, a w zasadzie był to mecz Polska - Czechy. Silna ekipa Czech zdominowała fitness gimnastyczne kobiet, ale w pozostałych konkurencjach górą były Polki i Polacy. Zdumiewająco wysoką formę zademonstrowali nasi kulturyści, którzy nie dali szans na wejście do pierwszej trójki czeskiemu wicemistrzowi świata w kategorii ciężkiej - Peterowi Weinlichowi. Halina Kunicka poradziła sobie z dwójką wysoko notowanych czeskich kulturystek - Petrą Lukasovą i Jitką Stastną, a piękny sukces odniosła także nasza debiutantka w fitness sylwetkowym, Kasia Kozakiewicz, wyprzedzając znaną czeską fitneskę, Michalę Spickovą.

ROK 2004

- Mistrzostwa Europy Mężczyzn i Par - Budapeszt, 14-16.05.2004
Nasi reprezentanci odnieśli oszałamiające sukcesy, głównie za sprawą zawodników dwóch najcięższych kategorii, które wygraliśmy podwójnie, zdobywając dwa pierwsze miejsca. Niedawno wprowadzona w Europie kategoria do 95 kg bardzo odpowiada niektórym naszym mistrzom. Okazało się, że walkę o złoty medal stoczyli między sobą … Paweł Brzózka i Andrzej Maszewski. I była to walka bardzo wyrównana, w której Brzózka uzyskał tylko po dwa punkty przewagi nad Maszewskim w każdej rundzie.
Identyczną niespodziankę zgotowali nam reprezentanci wagi ciężkiej: Radosław Słodkiewicz i Dariusz Karpiński. Słodkiewicz był w rewelacyjnej formie, imponując niesamowitą gęstością i definicją umięśnienia. Dariusz Karpiński był dobrze przygotowany od strony wielkości i kształtów umięśnienia, ale brakowało mu szczytowej definicji. No cóż, zdobył trzeci srebrny krążek w swojej karierze. Wynagrodził to sobie jednak w parach, gdzie wraz z Darią Piznal byli nie do pokonania, zdobywając komplet punktów. Był to już trzeci złoty medal w parach dla Darii (poprzednie dwa zdobyła z Radosławem Słodkiewiczem w 2001 i 2003) oraz drugi dla Darka (pierwszy zdobył z Haliną Kunicką w 2002).
Pozostali nasi zawodnicy startowali z mniejszym szczęściem. O ile 6 miejsce Adama Adamskiego w kat. 87,5 kg jest jego życiowym osiągnięciem i dobrze rokuje na przyszłość, o tyle 6 miejsce Grzegorza Ozgi (80 kg) i 8 miejsce Tomasza Błaziaka (kat. 75 kg) to przykre porażki. Niestety obaj nie zbili wagi do planowanych wcześniej kategorii wagowych, przez co nie mieli większych szans w pojedynkach z cięższymi o kilka kilogramów i dobrze przygotowanymi rywalami.
Po podliczeniu punktacji drużynowej i uwzględnieniu wyników badań antydopingowych, reprezentacja Polski (która nie miała żadnych wpadek) wysunęła się na 1 miejsce w klasyfikacji drużynowej, wyprzedzając Słowację, Węgry i Rosję.
- Mistrzostwa Europy Kobiet w Kulturystyce i Fitness - Tavira, 18-20.06.2004.
Wspaniały sukces Darii Piznal. Po zdobyciu srebrnego medalu w 2003 r, tym razem nie dała szans rywalkom i wielkim stylu wygrała nie tylko swoją kategorię (57 kg), ale i open. Mieliśmy już mistrzynię świata w open (Ewa Kryńska w 1999 r), ale Daria jest pierwszą polską kulturystką, która została europejską czempionką czempionek. Zdobyła więc w wiosennym sezonie wszystko, co było do wygrania: tytuł mistrzyni Europy w parach oraz indywidualne mistrzostwo Europy, a także zwyciężyła w open.
Piękny debiut na Mistrzostwach Europy miała Agnieszka Ryk. Los rzucił ją do kategorii ciężkiej, której się początkowo bała, a tymczasem wyszło jej to na dobre. Po zaciętej walce z dwiema Niemkami (matką i córką Loebardt) w finale awansowała z 5 na 3 miejsce, zdobywając pierwszy w swojej karierze medal na imprezie międzynarodowej. Trzecia nasza reprezentantka, Lidia Przybysz, przeszła do wyższej kategorii (57 kg), ale nie udało się jej powtórzyć sukcesu z poprzedniego roku (brązowy medal w wadze 52 kg) i mając pewne braki w definicji zajęła 6 miejsce.
Łącznie z fitneskami, które dorzuciły brązowy medal Kasi Kozakiewicz, Polska zajęła 4 miejsce drużynowo, przy remisie punktowym z trzecią drużyną kontynentu - Rosją.
- Mistrzostwa Świata Kobiet w Kulturystyce i Fitness - Santa Susanna,
17-20.09.2004.
Wysyłamy niepełną reprezentację, złożoną z dwóch kulturystek. Tym razem los uśmiecha się do mistrzyni Europy z 2002 r w najlżejszej kategorii (52 kg) - Joanny Krupy. Po 5 miejscu (w 2001) i 4 (w 2002), Pani Joanna zrobiła kolejny kroczek do przodu, ale był to już skok w strefę medalową. Zdobyła brązowy medal, ale liczbą punktów zrównała się nawet ze srebrna medalistką Jitką Stastną z Czech.
Halina Kunicka miała już brązowy medal (w 2002) i srebrny (w 2003). Teraz spadła na 6 miejsce, ale obsada na tych Mistrzostwach była wyjątkowo silna - prawdziwa parada gwiazd. Ponadto Pani Halina akurat kończy studia i miała pewne dolegliwości zdrowotne, które wpłynęły ujemnie na odtłuszczenie jej ciała. Łącznie ze srebrnym medalem Elżbiety Boreckiej-Brzózki w fitness sylwetkowym, nasza reprezentacja wywalczyła 5 miejsce w klasyfikacji drużynowej.
- Mistrzostwa Świata Mężczyzn w Kulturystyce - Moskwa, 4-8.11.2004.
Wysyłamy prawie pełną, 6-osobową reprezentację, złożoną zarówno z doświadczonych zawodników jak i debiutantów. To znajduje odzwierciedlenie w wynikach. Mistrz Europy (2003) i wicemistrz świata (2004), Bogdan Szczotka, wznosi się na szczyty swoich możliwości i w pięknym stylu zdobywa mistrzostwo świata w kategorii 90 kg. Dwóch naszych pozostałych mistrzów Europy, Kamil Majek (65 kg) i Radosław Słodkiewicz (90+ kg), wchodzi do finału i dzielnie walczy o medale, ale tym razem kończy się na 4 (Słodkiewicz) i 5 (Majek) miejscu. Obaj debiutują na Mistrzostwach Świata i ten inauguracyjny start wypada bardzo obiecująco.
Dwaj mniej doświadczeni zawodnicy w kategorii 87,5 kg wchodzą do półfinału, kończąc start na 8 miejscu (Jakub Potocki) i 14 miejscu (Ireneusz Różański). Niedawny mistrz świata juniorów, Rafał Górka, jeszcze jest zbyt smukły, aby rywalizować o wejście do półfinału.
- Mistrzostwa Świata Juniorów i Weteranów - Opava, 1- 4,10.2004
W naszej reprezentacji zaszły duże zmiany w porównaniu z poprzednim rokiem, szczególnie w kategoriach juniorów. Ze względu na wiek odeszli medaliści (Krzysztof Dykty, Rafał Górka, Katarzyna Woś) i na ich miejsce weszło wielu debiutantów, szczególnie w fitness. Tym razem najwięcej radości i chwały przysporzył nam weteran, Waldemar Nol, który startuje już prawie od 30 lat. Będąc świetnie przygotowanym od strony jakościowej, w pięknym stylu wygrał kategorię wszechwag weteranów starszych. Dobrze wypadli też weterani młodsi w kategorii do 80 kg. Józef Nowakowski wszedł do finału, zajmując 5 miejsce, a Albert Szczygielski zakończył start na 8 pozycji. Słabiej tym razem wypadli nasi zawodnicy w kategorii ciężkiej. Andrzejowi Brzezińskiemu nie udało się obronić brązowego medalu z poprzednich Mistrzostw i wywalczył jedynie 7 miejsce, a startujący z opuchniętym udem Wiesław Kruk był 12 i zaraz po starcie musiał wracać do domu na leczenie.
Nie zawiedli także juniorzy, którzy nawiązali do wspaniałych osiągnięć poprzedników i przywieźli z Opavy dwa medale zdobyte w kategorii ciężkiej: srebrny - Kamil Wilk, brązowy - Dominik Hałas. Nowicjusz Michał Woch był dobrze przygotowany, ale jeszcze za smukły i zajął 11 miejsce. Niestety nie wystawiliśmy kulturystek, ani w grupie juniorek, ani weteranek.

ROK 2005

- Mistrzostwa Europy Mężczyzn i Par - Braszów, Rumunia, 6 - 9.05.2005
Nasi reprezentanci odnieśli wielki sukces, broniąc tytułu drużynowych mistrzów Europy sprzed roku, i to w sytuacji, gdy ze składu reprezentacji ubyło czterech medalistów. Pojawili się jednak nowi mistrzowie, którzy godnie zastąpili poprzednich.
Największe sukcesy odniósł zawodnik wagi ciężkiej, Arkadiusz Szyderski, który nie tylko wygrał swoją kategorię, ale także kategorię par (z Agnieszką Ryk).
Złoty medal nieoczekiwanie zdobył też - po kilku mniej udanych startach - Grzegorz Ozga w kategorii 75 kg. Miłą niespodziankę sprawił również debiutant Grzegorz Sochacki, który w najlżejszej kategorii, do 65 kg, wywalczył 2 miejsce.
Znaczny wkład do sukcesu wnieśli też nasi reprezentanci w fitness gimnastycznym (Tomasz Pietras) oraz sylwetkowym (Marcin Łopucki), przywożąc z Braszowa srebrne medale. Bez medalu pozostał tylko jeden z naszych zawodników, Marek Borowicz, plasując się na 4 miejscu. Skuteczność naszych reprezentantów - prawie idealna!
Po uwzględnieniu wyników badań antydopingowych, reprezentacja Polski (która nie miała żadnych wpadek) utrzymała 1 miejsce w klasyfikacji drużynowej, wyprzedzając Słowację, Czechy i Włochy.
- Mistrzostwa Europy Kobiet - Jałta, Ukraina, 20-23.05.2005.
Nasza odmłodzona reprezentacja miała szczęście do 6 miejsc. Jedynie debiutującej w seniorkach juniorce Ewelinie Barej (fitness gimnastyczne) udało się zająć 5 lokatę, co należy uznać za duży sukces i potwierdzenie ogromnych możliwości tej utalentowanej, młodej zawodniczki.
Bardziej doświadczona kulturystka Agnieszka Ryk jeszcze minimalnie nie trafiła z formą i musiała zadowolić się 6 miejscem, pomimo tego, że rok wcześniej miała brązowy medal. Druga nasza zawodniczka w kulturystyce, Agnieszka Cieślińska, zajęła 9 miejsce.
Szóste miejsca zajęły też obie fitneski sylwetkowe, z tym, że dla Katarzyny Kozakiewicz był to regres (3 miejsce w 2004 r), a dla debiutantki Anny Stachowiak spory sukces, zapowiadający ciekawą przyszłość. 8 Miejsce drużynowo nikogo nie zadowala, ale trzeba pamiętać o tym, że trzy nasze wielkie gwiazdy nie występowały na wiosnę, szykując się do jesiennych Mistrzostw Świata.
- Mistrzostwa Europy Juniorów i Weteranów - Białystok, 10-13.06.2005
Zawody zostały wzorowo przygotowane przez wiceprezesa PZKFiTS Arkadiusza Leszczyńskiego, jego towarzyszkę życia Joannę Zapolską oraz zespół z klubu "Manaic Gym". Odbywały się na Hali Lodowiska w Białymstoku, a uczestnicy zakwaterowani byli w luksusowym Hotelu "Gołębiewski".
Nasza reprezentacja była liczna i silna, toteż posypały się medale. Kulturyści zdobyli 3 złote (Tomasz Słodkiewicz, Wojciech Wasilewski i Waldemar Nol), 2 srebrne (Marek Borowicz i Alfred Chodkowski) oraz 3 brązowe (Rafał Klimczuk, Albert Szczygielski, Wiesław Kruk) medale.
Do tego doszedł złoty medal Eweliny Barej w fitness gimnastycznym, srebrny Dominika Brzuskiewicza w fitness sylwetkowym oraz brązowe medale Magdaleny Krasuskiej i Macieja Ropiaka w fitness sylwetkowym, co zagwarantowało nam drugie miejsce w klasyfikacji drużynowej, za Czechami.
- World Games (kulturystyka) - Duisburg, Niemcy, 16.06.2005.
Na te zawody za zaproszeniami pojechało dwoje Polaków: Agnieszka Ryk i Kamil Majek. Oboje odnieśli oszałamiające sukcesy. Agnieszka wywalczyła złoty medal w kategorii powyżej 52 kg, pokonując jedenaście konkurentek, a Kamil został srebrnym medalistą w wadze do 70 kg, po niesłychanie zaciętym pojedynku z czterokrotnym mistrzem świata, Brazylijczykiem Jose Carlosem Santosem, z którym przegrał różnicą zaledwie dwóch punktów. Takich sukcesów nigdy jeszcze na tej imprezie nie odnieśliśmy.
- Mistrzostwa Świata Kobiet - Santa Susanna, Hiszpania, 23-26.09.2005.
Wysyłamy niepełną reprezentację, złożoną z trzech kulturystek i tylko jednej fitneski sylwetkowej. Tym razem wielkie sukcesy święciły nasze kulturystki, przywożąc
trzy medale. Najdalej zaszła Agnieszka Ryk, zdobywając przebojem złoty medal w wadze ciężkiej i pokonując całą plejadę gwiazd, z którymi dotychczas przegrywała.
Bardzo niewiele brakowało absolutnej mistrzyni Europy 2004, Darii Piznal, aby także stanąć na najwyższym podium. Złoty medal przegrała z trzykrotną mistrzynią świata, Słowaczką Janą Purdjakovą, najmniejszą możliwą różnicą - jednym punktem! A tuż za nią znalazła się trzecia nasza zawodniczka Halina Kunicka, która była już kiedyś wicemistrzynią świata.
Honoru fitnesek sylwetkowych broniła ponownie Anna Stachowiak, której 10 miejsce należy ocenić dość wysoko, jako że startowało aż 31 zawodniczek.
- Mistrzostwa Świata Mężczyzn - Szanghaj, Chiny, 4-8.11.2005.
Wysłaliśmy skromną, bo zaledwie trzyosobową reprezentację, za to bardzo skuteczną, gdyż aż dwóch zawodników wróciło z medalami. Kamil Majek kontynuował starty w wadze do 70 kg (w ubiegłych latach startował wadze 65 kg) i nadal odnosił sukcesy. Nie dane mu jednak było w tym roku stanąć na najwyższym podium. Po kolejnym wyrównanym pojedynku, tym razem z trzykrotnym mistrzem świata Słowakiem Igorem Kocisem, znowu przegrał dwoma punktami, zdobywając kolejny srebrny medal. Był to jego drugi start na Mistrzostwach Świata. W ubiegłym roku był piąty, a więc jego postępy są niepodważalne.
Bardzo miłą niespodziankę sprawił debiutant na arenie międzynarodowej, aktualny wicemistrz Polski Robert Piotrkowicz. Jako jedyny nowicjusz wszedł do finału kategorii 90 kg, w którym wywalczył brązowy medal, pozostawiając za sobą dwóch byłych mistrzów świata: Stefana Havlika i Thomasa Scheu'a.
Nie powiodło się natomiast mistrzowi Europy w wadze ciężkiej, Arkadiuszowi Szyderskiemu. W kategorii tej pojawiło się wielu nowych, świetnie przygotowanych zawodników i nasz reprezentant zbyt szybko stracił wiarę we własne możliwości, kończąc występ na 7 pozycji.
- Mistrzostwa Świata Juniorów i Weteranów - Budapeszt, Węgry, 18-21.11.2005
Wielu naszych czołowych zawodników i zawodniczek nastawiło się tym razem na wiosenne Mistrzostwa Europy w Białymstoku i zrezygnowało z jesiennych startów, toteż nasza reprezentacja nie była ani zbyt liczna, ani zbyt silna. Jedyną utytułowaną zawodniczką była juniorka Ewelina Barej, która nie zawiodła i w fitness gimnastycznym wywalczyła srebrny medal, ustępując jedynie mistrzyni świata Marii Aleksejewej.
Należy jeszcze odnotować 4 miejsce Dominika Brzuszkiewicza w fitness sylwetkowym (open) oraz 5 pozycję Marty Jastrzębskiej w fitness sylwetkowym juniorek (open). Szczególnie ta ostatnia poczyniła wielkie postępy w stosunku do ubiegłorocznego startu.

ROK 2006

- Mistrzostwa Europy Mężczyzn i Par - Bratysława, Słowacja, 5- 8.05.2006
Są to historyczne Mistrzostwa, na których oficjalnie wprowadzono kulturystykę klasyczną.
W konkurencji tej, w której obowiązują trzy kategorie wzrostowe z limitem wagi ciała zawodnika, liczonym zależnie od jego wzrostu, debiutują także nasi reprezentanci. Najlepiej wypada Mateusz Bobrowski, którego niewiele dzieli od brązowego medalu. Mistrz Polski Dariusz Brzeziński nieco traci formę i zajmuje 7 miejsce, a Maciej Doniec jest trzynasty. Wielką sensacją jest niezwykle zgrabny Słowak Andrej Hlinka, przypominający sylwetką Steve'a Reveesa.

Kategorie kulturystyczne zaczynamy mocnym akcentem Grzegorza Sochackiego, który po raz drugi
z rzędu zdobywa srebrny medal w najlżejszej kategorii, do 65 kg. W dwóch kolejnych kategoriach, Krzysztof Danielczyk i Sławomir Daczkowski wchodzą do finałów, ale stać ich jedynie na 5 miejsca. Kolejny medal, tym razem brązowy, staje się łupem doświadczonego Marka Borowicza w kategorii 85 kg, a jego sukces powtarza Andrzej Maszewski w wadze do 90 kg. Największe przyjemności czekają na nas jednak dopiero w najcięższej kategorii wagowej, nowowprowadzonej wadze superciężkiej, powyżej 100 kg. Dariusz Karpiński, po zdobyciu trzech srebrnych medali ME, wreszcie osiąga pełnię swoich możliwości i staje na najwyższym podium. Swoją wielką klasę potwierdza w kategorii open,
w której pokonuje siedmiu pozostałych mistrzów Europy, w tym aktualnych mistrzów świata: Igora Kocisa i Andreja Mozolaniego. Jako drużyna spadamy na 2 miejsce, gdyż Słowacja mobilizuje wszystkie swoje siły i wszystkich sławnych mistrzów.

Mistrzostwa Polski Kobiet odbyły się Mińsku Mazowieckim (organizator - Klub "Kwadrat") w dniach
20-21 maja. Startowało ponad 30 zawodniczek z 13 klubów i 1 zawodnik fitness gimnastycznego.
Na ich podstawie ustalono skład reprezentacji Polski na:

- Mistrzostwa Europy Kobiet - Viterbo, Włochy, 26-29.05.2006.
Piękne, kobiece, trochę frywolne, sylwetki zjeżdżają do średniowiecznej siedziby papieży
i zamieszkują w dawnym damskim klasztorze Domus La Quercia. Rozbawione, opalone i skąpo ubrane ciała snujące się po surowych, kamiennych korytarzach średniowiecznego domu ascezy. Trudno o bardziej ekscytujący kontrast. Wysyłamy bardzo odmłodzoną reprezentację, w której jedynie Kasia Kozakiewicz i Tomek Pietras mają większe doświadczenie. Pietras wspina się na szczyt swojej kariery, gromiąc wszystkich ośmiu wysokiej klasy rywali w fitness gimnastycznym mężczyzn, w tym bardzo dobrego Rosjanina Stanisława Zajniłowa, z którym poprzednio przegrywał. Był to nasz jedyny złoty medal, ale pojawił się także srebrny, za sprawą debiutującej fitneski sylwetkowej, Patrycji Kozyry, startującej w najwyższej kategorii, powyżej 168 cm. Pozostałe nasze fitneski sylwetkowe (Kozakiewicz, Wasilewicz, Woźnicka-Bosak i Welke) nie miały tyle szczęścia, ale dostały się do półfinałów.
Sensacją była nasza czarnoskóra fitneska gimnastyczna, Izabela Meldo, która będąc jeszcze juniorką niespodziewanie wchodzi do finału, zajmując 5 miejsce. Małgorzata Płaza była ósma. Jedyna kulturystka, Katarzyna Wydra, zajęła 7 pozycję, ale nic więcej nie mogła zrobić, gdyż przed nią znajdowały się już bardzo znane zawodniczki międzynarodowego formatu. Nasza drużyna plasuje się na wysokim, czwartym miejscu.

Na podstawie zamkniętych eliminacji, które odbyły się w Warszawie w dniu 9 września
(organizator - Klub "Filon"), ustalono reprezentację Polski na:

- Mistrzostwa Świata Kobiet - Santa Susanna, Hiszpania, 21-25.09.2006.
Kolejne międzynarodowe spotkanie w "Światowej stolicy fitness", jak reklamuje się to nadmorskie, katalońskie miasteczko, rozciągające się wzdłuż złocistych plaż Costa Brava, nabiera specjalnych rumieńców, ze względu na rozgrywany tam po raz pierwszy turniej zawodowych kulturystów "Santa Susanna Grand Prix", będący ostatnią szansą zakwalifikowania się na "Mr. Olympia 2006". Dla nas najwięcej emocji przynosi jednak walka Tomka Pietrasa z o jego pierwszy medal MŚ. Znowu pokonuje Zajniłowa, ale nie może na razie uporać się ani z perfekcyjnie przygotowanym Dymitrem Jaszankinem, ani ze znaną, choć kapryśną, gwiazdą czeską, Frantiskiem Bartosem. Pozostaje mu brązowy medal.
Miłą niespodziankę sprawia znowu Patrycja Kozyra, wchodząc do finału, a potem przesuwając się nawet na 4 miejsce, po wpadce dopingowej Brazylijki Patrycji Melo.

Po raz pierwszy do finału MŚ wchodzi także będąca w życiowej formie Kasia Kozakiewicz, wyprzedzając kolejnych 30 zawodniczek, w tym swoja koleżankę z reprezentacji, Edytę Woźnicką-Bosak. Dramat przeżywają nasze sławne kulturystki, którym, pomimo niezłej formy, nie udaje się wejść do finału, a przecież wszystkie były kandydatkami do medali. Niestety, świat znowu poszedł do przodu, i przybyło zawodniczek z nienaganną definicją i jakością mięśni. Halina Kunicka i Agnieszka Ryk zajmują 7 miejsca, a Daria Piznal - ósme. I wreszcie nasza młoda fitneska -juniorka, która szczyt formy przygotowuje na swoje późniejsze Mistrzostwa Świata Juniorów, kończy występ na 9 pozycji, przymierzając się do rywalizacji z seniorkami.

W dniu 15 października odbył się Puchar Polski w Zabrzu (organizator - Klub "Olimp"). Startowało 33 zawodników i zawodniczek we wszystkich konkurencjach (kategorie open).
Na jego podstawie wyłoniono reprezentację Polski na:

- Mistrzostwa Świata Mężczyzn - Ostrawa, Czechy, 27-29.10.2006.
Absolutnie historyczne wydarzenie w dziejach IFBB, gdyż jej założyciel (w 1946 r), sprawujący przez 60 lat (!) funkcję prezydenta, Kanadyjczyk o polskim rodowodzie, Ben Weider, decyduje się na zasłużony odpoczynek i nie kandyduje na kolejną kadencję w przeprowadzanych zgodnie
z Konstytucją IFBB wyborach. Jego miejsce zajmuje Hiszpan, dr Rafael Santonja, dotychczasowy prezydent EBFF i pierwszy asystent Weidera. Prezes PZKFiTS Paweł Filleborn jako pierwszy Polak wchodzi do Rady Wykonawczej IFBB, obejmując prestiżowe stanowisko przewodniczącego Komisji Sędziowskiej.

A zawody też przebiegają dla nas bardzo pomyślnie. Na początku, Kamil Majek, który przeszedł do kategorii 75 kg, wywalcza srebrny medal, ustępując jedynie Egipcjaninowi Youssry Sayedowi, powracającemu na tron po 6 latach! Ale dalszy rozwój wypadków jest jeszcze korzystniejszy - Sayed nie przechodzi badań antydopingowych i Majek zostaje mistrzem świata!

Kolejną wspaniałą niespodziankę gotuje nam Robert Piotrkowicz. Po zdobyciu brązowego medalu
w kat. 90 kg na MŚ 2005, przechodzi od nowowprowadzonej kategorii do 100 kg i po wspaniałej walce
z byłym mistrzem świata Stefanem Havlikiem zdobywa swój pierwszy złoty medal! Co więcej, bardzo dobrze wypada w konstelacji gwiazd walczących w kategorii open (tylko ośmiu mistrzów świata),
w której zajmuje wysokie 3 miejsce, wyprzedzając pięciu innych mistrzów.

O złoto walczy też Radosław Słodkiewicz w kategorii superciężkiej i nawet wygrywa 3 rundę, ale po podsumowaniu obu rund zdobywa brązowy medal. Niestety, nie daje rady go utrzymać, mając kłopoty
z przejściem kontroli antydopingowej. Jego niepowodzenie rekompensuje trochę nasz drugi zawodnik wagi superciężkiej, Arkadiusz Szyderski, zostając piątym kulturystą świata. Podobnie kończy swój występ Jakub Potocki, który po badaniach przesuwa się na 5 miejsce. Andrzej Maszewski bywał w wyższej formie, toteż z 9 pozycji z pewnością nie jest zadowolony. Grzegorz Ozga jest jedenasty. Nasz nowy, utalentowany kulturysta klasyczny, Jerzy Pisulski, jest o krok od finału, zajmując 6 miejsce, a Michał Krajewski jest dziesiąty. Swoich sił w kulturystyce klasycznej spróbował też mistrz Europy w fitness gimnastycznym Tomasz Pietras, ale nie była to zbyt udana próba, gdyż zajął 14 miejsce. Ustępował kulturystom umięśnieniem górnej połowy ciała. Drużyna kończy występ na 5 miejscu, pozostawiając za sobą reprezentacje 50 innych krajów.

W dniach 14-15 października rozgrywano w Zabrzu Mistrzostwa Polski Juniorów i Weteranów (organizator - Klub "Olimp"). Wzięło w nich udział ponad 30 zawodniczek i zawodników we wszystkich grupach wiekowych. Na ich podstawie wyłoniono reprezentację Polski na:

- Mistrzostwa Świata Juniorów i Weteranów - Agrigento, Włochy, 10-13.11.2006
I znowu wracamy do starożytności, do byłej kolonii greckiej - miasta Agrigento na Sycylii, liczącego ponad 2000 lat. Nasza drużyna juniorów jest bardzo odmłodzona, a weterani - coraz dojrzalsi. Zdobywamy jeden medal, za to z najszlachetniejszego kruszcu - ze złota. Pięknym sukcesem wieńczy swoją juniorską przygodę ze sportem fitneska gimnastyczna Ewelinka Barej. Jej zwycięstwo, szczególnie w rundach sylwetkowych, jest zdecydowane. Teraz może przejść do seniorek, albo bronić tytułu w 2007 r, gdyż IFBB zadecydowała na Kongresie w Ostrawie, że od tej chwili o dopuszczeniu do startów w grupie juniorów lub weteranów będzie decydował rocznik, a nie dokładna data urodzenia.
Zupełnym zaskoczeniem jest rywalizacja w kategorii niższej fitness sylwetkowego, gdzie zweryfikowały się tylko dwie zawodniczki, w tym nasza debiutantka Kamila Bałuk, która przywozi do kraju srebrny medal. Młody Rafał Ćwikliński zajmuje 4 miejsce w fitness gimnastycznym juniorów, a Piotr Ściegienny, Michał Pucka i Tomasz Ziółkowski, zajmują miejsca w pierwszej dziesiątce w swoich kategoriach.

W Agrigento pada kolejny rekord IFBB - startuje aż 120 weteranek i weteranów. Bardzo rozrasta się kategoria weteranek w fitness sylwetkowym (25 pań powyżej 35 lat), ale niestety nie ma wśród nich jeszcze żadnej Polki. Liczba kategorii w grupie weteranów młodszych (40-49 lat) zostaje zwiększona do czterech: 70 kg; 80 kg; 90 kg i powyżej 90 kg. Poziom jest niesłychanie wysoki, szczególnie od strony formy startowej i jakości umięśnienia. Naszym asem atutowym jest Wiesław Kruk w najcięższej kategorii, były rekordzista świata w wyciskaniu leżąc (275 kg). Jest świetnie przygotowany, ale trafia na jeszcze lepszych, bardo doświadczonych kulturystów: medalistę ME Petru Ciborę z Rumunii, byłego hiszpańskiego zawodowca Koena Balcaena i mniej znanego Czecha Romana Tyca, których nie udaje mu się pokonać. Stale poprawiający się Robert Winogrodzki zajmuje 13 miejsce w tej kategorii. Takie samo miejsce przypada Grzegorzowi Stryjeckiemu w kategorii 90 kg, a Robert Szczygielski jest 15 w wadze do 80 kg.

Dobrze wypadają nasi weterani starsi. Grzegorz Zieliński kończy zawody na 7 pozycji w kategorii wszechwag powyżej 50 lat (jest to jego pierwszy start), a kolejne 4 miejsce zdobywa dla nas Piotr Puchniarz w grupie powyżej 60 lat, przegrywając minimalnie rywalizację o brązowy medal z legendarnym Egipcjaninem Esmatem Sadkiem. Zbigniew Bartos jest w tej kategorii siódmy. Drużyna Polska kończy zawody na 4 miejscu.

Euro Elitą Champions Tour 2006:
Jest to nowa seria imprez z nagrodami pieniężnymi dla czołowych amatorów Europy. Nasi najlepsi zawodniczy startowali z powodzeniem już w inauguracyjnej imprezie w Kijowie. W 2006 roku rozegrano 5 imprez z tej serii, w których wystartowało 57 kulturystów. Łączna pula nagród wyniosła USD 78 700.

Kijów - 03.06.2006: We wspaniałej imprezie w wypełnionej po brzegi Sali Koncertowej "Ukraina" (3500 widzów) bierze udział trzech Polaków. Dariusz Karpiński walczy zaciekle o palmę pierwszeństwa z Czechem Stefanem Oroszem, plasując się ostatecznie na drugim miejscu. Jakub Potocki jest dziewiąty, a Marek Borowicz - dwunasty. Startuje 16 zawodników najwyższej klasy i 7 fitnesek gimnastycznych (wygrywa mistrzyni świata Swietłana Koczkina). Pula nagród: USD 14 800 dla mężczyzn i USD 7 200 dla fitnesek.

Moskwa - 04.11.2006: W Sali Koncertowej Zarządu Moskwy przy słynnej ulicy Nowyj Arbat walczyło ponownie 16 zawodników, w tym tylko jeden Polak, Robert Piotrkowicz, który zdążył na czas załatwić sobie rosyjską wizę. Jeden, ale za to najlepszy - świeżo koronowany mistrz świata w kat. 100 kg. Robert walczył jak lew, kończąc zawody na 3 miejscu, tuż za świetnie przygotowanym asem gospodarzy Pawłem Kirilenko i "Litewskim Niedźwiedziem" - superciężkim (118 kg) Rolandasem Pociusem, aktualnym wicemistrzem świata. Za Polakiem znaleźli się byli mistrzowie świata (Christomir Christow i Tagir Fachrutdinow) i Europy (Lukas Osladil, Michaił Worobiew). Pula nagród: USD 24 900.

Praga - 15.11.2006: Po perturbacjach z halą (początkowo planowana była wielka "Sazka Arena"), zawody odbywały się w Hotelu TOP, a ich atrakcją był przyjazd Ronnie'go Colemana, który dał pokaz i wziął udział w konferencji prasowej. Polska wystawiła najliczniejszą, czteroosobową (doszli zawodnicy startujący na własny koszt) reprezentację. Do gry włączył się Radosław Słodkiewicz, który od razu wskoczył na drugie miejsce. Rolandas Pocius był tym razem nie do pokonania. Robert Piotrkowicz stracił nieco na definicji i zajął 4 miejsce. Świetnie radził sobie Arkadiusz Szyderski, który był w lepszej formie niż na Mistrzostwach Świata i wywalczył 6 miejsce, tuż za medalistą wagi superciężkiej, Daliborem Hajkiem. Andrzej Maszewski był dziewiąty, przed byłym mistrzem Europy Janem Kubikiem. Pula nagród: EUR 10 000.

Tallin - 25.11.2006: W Salme Cultural Center do walki włącza się białoruski arcymistrz wagi superciężkiej Aliaksej Szabunia, który spycha Pociusa na 2 miejsce. Piotrkowicz odzyskuje formę i rewanżuje się Słodkiewiczowi oraz Osladilowi za porażkę w Pradze, plasując się na 3 pozycji. Słodkiewicz jest czwarty, a Osladil - piąty. Startuje 14 mistrzów. Pula nagród: EUR 10 000.

Portsmouth - 26.11.2006: Duża grupa zawodników leci porannym samolotem z Tallina, przez Helsinki, do Londynu i stawia się w Portsmouth, miasteczku słynnym z wielkiej bazy marynarki wojennej podczas II Wojny Światowej. Szabunia ponownie jest nie do ogrania, a Piotrkowiczowi po raz pierwszy udaje się wyprzedzić tracącego formę Pociusa. Jest drugi, a tuż za nim nasz kolejny mistrz - Radosław Słodkiewicz. Pocius jest czwarty, a potem nowy zawodnik z Węgier - Zoltan Toth. Startuje rekordowa liczba 22 kulturystów. Pula nagród: EUR 10 000.


OSIĄGNIĘCIA PZKFiTS W OSTATNICH LATACH
MISTRZOSTWA ŚWIATA I EUROPY, KULTURYSTYKA + FITNESS

2000
2001
2002
2003
2004
2005
2006
- Złote medale:
6
4
6
6
6
8
5
- Srebrne medale:
4
5
11
8
4
9
3
- Brązowe medale:
3
6
5
6
4
7
3
- 4 miejsca:
4
2
2
5
2
4
5
- 5 miejsca:
3
2
2
2
2
5
5
- 6 miejsca:
1
4
-
6
7
6
6
- 7 miejsca:
7
1
2
-
2
1
7
- 8 miejsca:
3
1
-
2
5
-
4
- 9 miejsca:
1
1
1
2
2
3
1
- 10 miejsca:
1
-
2
1
1
2
1
- 11 miejsca:
1
1
-
1
1
2
-
- 12 miejsca:
1
1
-
1
1
-
2
- 13 miejsca:
1
-
1
-
-
-
3
- 14 miejsca:
-
-
-
1
2
-
2
- 15 miejsca:
1
-
-
-
-
1
1
- 16 miejsca:
1
-
-
1
1
3
1


DOROBEK MEDALOWY PZKFiTS
(kulturystyka i fitness) w poszczególnych latach
(stan na 31.12.2006)

MISTRZOSTWA ŚWIATA
MISTRZOSTWA EUROPY
Złote
Srebrne
Brązowe
Złote
Srebrne
Brązowe
1986
-
-
-
1*
1*
1*
1987
-
-
-
-
1*
-
1988
-
-
-
-
1*
-
1989
-
-
-
1
-
-
1991
1
-
2
-
-
-
1993
1
-
-
-
-
-
1994
-
-
1
-
-
-
1995
-
-
1
1
-
-
1996
1
1
2
1
1
-
1997
-
-
1
-
-
-
1998
-
1
-
3
1
2
1999
2
1
2
1
3
-
2000
4
2
3
2
2
-
2001
2
4
3
2
1
3
2002
1
6
4
5
5
1
2003
3
4
3
3
4
3
2004
2
2
2
4
2
2
2005
1
3
2
7
6
5
2006
3
1
1
2
2
2
Razem:
21
25
27
33
30
19

*- medale zdobyte przed założeniem PZKiTS w 1989 r, gdy kulturystyka podlegała pod TKKF.

DOROBEK MEDALOWY PZKFiTS (kulturystyka i fitness) według rodzajów imprez (stan na 31.12.2006)

ZŁOTE
SREBRNE
BRĄZOWE
MŚ Mężczyzn
6
5
1
MŚ Kobiet
6
8
8
MŚ Par
3
-
2
MŚ Juniorów
1
5
4
MŚ Juniorek
3
5
4
MŚ Weteranów
2
-
4
MŚ Weteranek
-
2
1
ME Mężczyzn
13
16
4
ME Kobiet
9
8
8
ME Par
7
2
1
ME Juniorów
1
1
2
ME Juniorek
1
1
2
ME Weteranek
-
-
-
ME Weteranów
2
2
2
Razem:
53
56
47


DOROBEK MEDALOWY PZKFiTS (kulturystyka i fitness) w rozbiciu na dyscypliny
(stan na 31.12.2006)

ZŁOTE
SREBRNE
BRĄZOWE
SUMA
Kulturystyka mężczyzn
25
26
19
70
Kulturystyka kobiet
6
8
12
26
Pary
10
3
3
16
Fitness gimnastyczne kobiet (od 1996 r)
11
9
8
28
Fitness sylwetkowe kobiet (od 2002 r)
1
6
2
9
Fitness gimn. mężczyzn (od 2003 r)
1
1
1
3
Kulturystyka klasyczna (od 2005 r)
-
2
1
3
Razem:
54
55
46
155


SUKCESY MEDALOWE REPREZENTANTÓW POLSKI NA MISTRZOSTWACH ŚWIATA I EUROPY

1986 - Mistrzostwa Europy - WARSZAWA
Złoto Andrzej Cugier kat. do 70 kg
Srebro Paweł Filleborn kat. do 90 kg
Brąz Marian Wysocki kat. do 70 kg

1987 - Mistrzostwa Europy - ESSEN
Srebro Marian Wysocki kat. do 70 kg

1988 - Mistrzostwa Europy - LIZBONA
Srebro Mirosław Daszkiewicz kat. do 90 kg

1989 - Mistrzostwa Europy - OSLO
Złoto Mirosław Daszkiewicz kat. do 90 kg

1991 - Mistrzostwa Świata Mężczyzn - KATOWICE
Złoto Mirosław Daszkiewicz kat. do 90 kg
Brąz Paweł Brzózka kat. do 80 kg

1991 - Mistrzostwa Świata Kobiet i Par - SEWILLA
Brąz Ewa Kryńska - Paweł Filleborn pary

1993 - Mistrzostwa Świata Kobiet i Par - WARSZAWA
Złoto Ewa Kryńska - Paweł Brzózka pary

1994 - Mistrzostwa Świata Juniorów i Weteranów - IZMIR
Brąz Joanna Krupa kat. do 52 kg juniorek

1995 - Mistrzostwa Europy - ISTAMBUŁ
Złoto Piotr Głuchowski kat. do 90 kg

1995 - Mistrzostwa Świata Juniorów i Weteranów - BRATYSŁAWA
Brąz Joanna Krupa kat. do 52 kg juniorek

1996 - Mistrzostwa Europy - KONSTANCA
Złoto Paweł Brzózka kat. do 90 kg
Srebro Mariusz Ślusarz kat. do 80 kg

1996 - Mistrzostwa Świata Juniorów i Weteranów - KATOWICE
Złoto Paweł Filleborn kat. pow. 80 kg weteranów
Srebro Tomasz Bosiacki kat. do 70 kg juniorów
Brąz Dariusz Karpiński kat. + 80 kg juniorów
Brąz Artur Gaj kat. weteranów pow. 50 lat

1997 - Mistrzostwa Świata Mężczyzn - PRAGA
Brąz Piotr Głuchowski kat. 90 kg

1998 - Mistrzostwa Europy Kobiet, Par i Fitness - PŁOŃSK
Złoto Aleksandra Kobielak fitness do 160 cm
Złoto Ewa Kryńska kat. + 57 kg
Złoto Halina Kunicka - Piotr Głuchowski pary
Srebro Ewa Kryńska - Andrzej Maszewski pary
Brąz Elżbieta Borecka - Mariusz Strzeliński pary

1998 - Mistrzostwa Europy Mężczyzn - BELGRAD
Brąz Mariusz Strzeliński kat. do 90 kg

1998 - Mistrzostwa Świata Kobiet, Par i Fitness - ALICANTE
Srebro Aleksandra Kobielak fitness do 160 cm

1999 - Mistrzostwa Europy Kobiet, Par i Fitness - ESSEN
Złoto Joanna Krupa - Juliusz Malik pary
Srebro Halina Kunicka kat. do 57 kg

1999 - Mistrzostwa Europy Mężczyzn - MADRYT
Srebro Mariusz Muskała kat. do 70 kg
Srebro Bogdan Szczotka kat. do 80 kg

1999 - Mistrzostwa Świata Kobiet, Par i Fitness - SYDNEY
Złoto Ewa Kryńska - Paweł Brzózka pary
Złoto Ewa Kryńska kat. + 57 kg + open
Brąz Aleksandra Kobielak fitness do 160 cm

1999 - Mistrzostwa Świata Juniorów i Weteranów - PORTO
Srebro Dorota Jadczak kat. weteranek
Brąz Piotr Zaniewski kat. do 70 kg juniorów

2000 - Mistrzostwa Europy Kobiet, Par i Fitness - TORREMOLINOS
Złoto Aleksandra Kobielak fitness do 160 cm
Srebro Kamila Porczyk fitness pow. 160 cm
Srebro Joanna Krupa kat. do 52 kg

2000 - Mistrzostwa Europy Mężczyzn - LOZANNA
Złoto Mariusz Strzeliński kat. 90 kg

2000 - Mistrzostwa Świata Kobiet - WARSZAWA
Złoto Aleksandra Kobielak fitness do 160 cm
Złoto Kamila Porczyk fitness powyżej 160 cm
Złoto Ewa Kryńska - Paweł Brzózka pary
Brąz Halina Kunicka - Piotr Głuchowski pary

2000 - Mistrzostwa Świata Mężczyzn - MALACCA
Złoto Mariusz Strzeliński 90 kg
Srebro Piotr Głuchowski 90+ kg

2000 - Mistrzostwa Świata Juniorów i Weteranów - DUBAI
Srebro Kamil Majek 70 kg

2000 - Mistrzostwa Świata Juniorek i Weteranek - BRNO
Brąz Ewa Kryńska weteranki wszechwag
Brąz Patrycja Knopik fitness 160 cm

2001 - Mistrzostwa Europy Mężczyzn - BAKU
Srebro Dariusz Karpiński 90+ kg

2001 - Mistrzostwa Europy Kobiet - KIJÓW
Złoto Kamila Porczyk fitness 167+ cm
Złoto Daria Piznal - Radosław Słodkiewicz pary
Brąz Daria Piznal 57 kg
Brąz Elżbieta Borecka fitness 160 cm
Brąz Katarzyna Kaliszewska fitness 167 cm

2001 - Mistrzostwa Świata Kobiet - RIO DE JANEIRO
Złoto Kamila Porczyk fitness 167+ cm
Srebro Elżbieta Borecka fitness 160 cm
Brąz Ewa Kryńska 57+ kg

2001 - Mistrzostwa Świata Mężczyzn - YANGON
Złoto Mariusz Strzeliński 90+ kg
Srebro Paweł Brzózka 90 kg

2001 - Mistrzostwa Świata Juniorów i Weteranów - ALTEA
Srebro Ewa Kryńska weteranki wszechwag
Brąz Patrycja Knopik fitness 160 cm
Brąz Agnieszka Łachman fitness167 cm

2002 - Mistrzostwa Europy Kobiet - BUDAPESZT
Złoto Joanna Krupa 52 kg
Złoto Halina Kunicka 57 kg
Złoto Elżbieta Borecka-Brzózka fitness 160 cm
Srebro Katarzyna Kaliszewska fitness 167 cm
Brąz Joanna Zapolska fitness 160 cm

2002 - Mistrzostwa Europy Mężczyzn - MIŃSK
Złoto Tomasz Błaziak 70 kg
Złoto Halina Kunicka - Dariusz Karpiński pary
Srebro Hubert Olborski 80 kg
Srebro Bogdan Szczotka 90 kg
Srebro Dariusz Karpiński 90+ kg
Srebro Joanna Krupa - Bogdan Szczotka pary

2002 - Mistrzostwa Świata Kobiet - BRNO
Srebro Joanna Zapolska fitness gimnastyczne 160 cm
Srebro Katarzyna Kaliszewska fitness gimnastyczne 167 cm
Srebro Agnieszka Szwankowska fitness sylwetkowe 164+ cm
Brąz Halina Kunicka 57 kg
Brąz Elżbieta Borecka-Brzózka fitness gimnastyczne 160 cm

2002 - Mistrzostwa Świata Mężczyzn - KAIR
Srebro Paweł Brzózka 90 kg

2002 - Mistrzostwa Świata Juniorów i Weteranów - ESPINHO
Złoto Maja Wasilewicz fitness 160 cm
Srebro Patrycja Knopik fitness 160 cm
Srebro Rafał Górka 75 kg
Brąz Andrzej Brzeziński weterani mł. 80+ kg
Brąz Waldemar Nol weterani 49+ lat, wszechwag

2003 - Mistrzostwa Europy Kobiet - IZMIR
Srebro Daria Piznal 57 kg
Srebro Elżbieta Borecka-Brzózka fitness sylwetkowe 164 cm
Srebro Agnieszka Szwankowska fitness sylwetkowe 164+ cm
Brąz Lidia Przybysz 52 kg
Brąz Monika Biernacka 57+ kg

2003 - Mistrzostwa Europy Mężczyzn - SANKT PETERSBURG
Złoto Kamila Majek 65 kg
Złoto Bogdan Szczotka 87,5 kg
Złoto Daria Piznal - Radosław Słodkiewicz pary

2003 - Mistrzostwa Europy Juniorów - BRNO
Srebro Ewelina Barej fitness 160+ cm
Brąz Katarzyna Woś kulturystki wszechwag

2003 - Mistrzostwa Świata Kobiet - SANTA SUSANNA
Złoto Elżbieta Borecka-Brzózka fitness 164 cm
Srebro Halina Kunicka 57 kg

2003 - Mistrzostwa Świata Mężczyzn - MUMBAI
Srebro Bogdan Szczotka 90 kg
Brąz Paweł Brzózka 90 kg

2003 - Mistrzostwa Świata Juniorów i Weteranów - TENERYFA
Złoto Patrycja Knopik fitness 160 cm
Złoto Krzysztof Dykty 75 kg
Srebro Rafał Górka 75 kg
Srebro Katarzyna Woś juniorki wszechwag
Brąz Andrzej Brzeziński weterani mł. 80+ kg
Brąz Waldemar Nol weterani 49+ lat, wszechwag

2004 - Mistrzostwa Europy Mężczyzn i Par - BUDAPESZT
Złoto Paweł Brzózka 95 kg
Złoto Radosław Słodkiewicz 95+ kg
Złoto Daria Piznal - Dariusz Karpiński pary
Srebro Andrzej Maszewski 95 kg
Srebro Dariusz Karpiński 95+ kg

2004 - Mistrzostwa Europy Kobiet - TAVIRA
Złoto: Daria Piznal 57 kg + open
Brąz: Agnieszka Ryk 57+ kg
Brąz: Katarzyna Kozakiewicz fitness sylwetkowe, 164 cm

2004 - Mistrzostwa Świata Mężczyzn - MOSKWA
Złoto: Bogdan Szczotka 90 kg

2004 - Mistrzostwa Świata Kobiet - SANTA SUSANNA
Srebro: Elżbieta Borecka-Brzózka fitness sylwetkowe, 158 cm
Brąz: Joanna Krupa 52 kg

2004 - Mistrzostwa Świata Juniorów i Weteranów - OPAVA
Złoto: Waldemar Nol weterani st. Wszechwag
Srebro: Kamil Wilk juniorzy, 75+ kg
Brąz: Dominik Hałas juniorzy, 75+ kg

2005 - Mistrzostwa Europy Mężczyzn i Par - BRASOV
Złoto: Grzegorz Ozga 75 kg
Złoto: Arkadiusz Szyderski 95+ kg
Złoto: Agnieszka Ryk - Arkadiusz Szyderski pary
Złoto: Polska Drużynowo
Srebro: Grzegorz Sochacki 65 kg
Srebro: Tomasz Pietras fitness gimnastyczne, open
Srebro: Marcin Łopucki fitness sylwetkowe, open

2005 - Mistrzostwa Europy Juniorów i Weteranów - BIAŁYSTOK
Złoto: Tomasz Słodkiewicz 75+ kg
Złoto: Ewelina Barej fitness gimnastyczne, 160+ cm
Złoto: Wojciech Wasilewski weterani mł., 80 kg
Złoto: Waldemar Nol weterani st., wszechwag
Srebro: Dominik Brzuszkiewicz fitness sylwetkowe jun.,
open Srebro: Marek Borowicz weterani mł., 90 kg
Srebro: Alfred Chodkowski weterani st., wszechwag
Srebro: Polska drużynowo
Brąz: Maciej Ropiak fitness sylwetkowe jun., open
Brąz: Magdalena Krasuska fitness sylwetkowe jun., open
Brąz: Rafał Klimczuk juniorzy, 75 kg
Brąz: Albert Szczygielski weterani mł., 80 kg
Brąz: Wiesław Kruk weterani mł., 90+ kg kg

2005 - Word Games - DUISBURG
Złoto: Agnieszka Ryk 52+ kg
Srebro: Kamil Majek 70 kg

2005 - Mistrzostwa Świata Mężczyzn - SZANGHAJ
Srebro: Kamil Majek 70 kg
Brąz: Robert Piotrkowicz 90 kg

2005 - Mistrzostwa Świata Kobiet - SANTA SUSANNA
Złoto: Agnieszka Ryk 57+ kg
Srebro: Daria Piznal 57 kg
Brąz: Halina Kunicka 57 kg

2005 - Mistrzostwa Świata Juniorów i Weteranów - BUDAPESZT
Srebro: Ewelina Barej fitness gimnastyczne, 160+ cm

2006 - Mistrzostwa Europy Mężczyzn i Par - BRATYSŁAWA

Złoto: Dariusz Karpiński - 100+ kg
Srebro: Grzegorz Sochacki - 65 kg
Srebro: Polska Drużynowo
Brąz: Marek Borowicz -85 kg
Brąz: Andrzej Maszewski - 90 kg

2006 - Mistrzostwa Europy Kobiet - VITERBO
Złoto: Tomasz Pietras - fitness mężczyzn
Srebro: Patrycja Kozyra fitness sylwetkowe - 168+ cm

2006 - Mistrzostwa Świata Kobiet - SANTA SUSANNA
Brąz: Tomasz Pietras - fitness gimnastyczne mężczyzn

2006 - Mistrzostwa Świata Mężczyzn - OSTRAVA
Złoto: Robert Piotrkowicz - 100 kg
Złoto:: Kamil Majek - 75 kg

2006 - Mistrzostwa Świata Juniorów i Weteranów - AGRIGENTO
Złoto: Ewelina Barej fitness gimnastyczne - 164+ cm
Srebro: Kamila Bałuk fitness sylwetkowe - 163 cm

wykonanie i obsługa strony: A.I.M.